KALOS KAGATHOS
PROJEKT ERASMUS + KA2
OSNOVNA ŠOLA DOMŽALE
ERASMUS + TEDEN NA OŠ DOMŽALE
Od 23. do 28. aprila 2018 so se nam znotraj projekta Erasmus+ KA2 strateška partnerstva na OŠ Domžale v okviru mednarodne izmenjave priključili partnerji s Švedske, Poljske in iz Grčije.
Rdeča nit našega tedenskega druženja je bila vzgoja za trajnostni razvoj, varovanje okolja in učenje na prostem. Predstavili smo, kako na naši šoli z različnimi aktivnostmi izvajamo dejavnosti pouka v zunanjem okolju, kako v praksi skrbimo za okoljsko osveščanje in vzgojo za trajnostni razvoj.
Na izmenjavi v Sloveniji se nam je pridružilo 17 tujih učencev, večinoma petnajstletnikov, in 11 tujih učiteljev, od tega trije ravnatelji. Iz OŠ Domžale je aktivno sodelovalo v različnih aktivnostih okrog 50 učencev in 15 učiteljev ter vodstvo šole. Učenci in učitelji OPB
na OŠ Domžale in PŠ Ihan so že predhodno okrasili obe šoli z zastavami naših tujih partnerjev ter tematsko okrasili šolo v duhu varovanja Zemlje.
Ponedeljek
V ponedeljek smo tujim gostom predstavili utrip in delo na matični šoli Domžale. V delavnici na šolskem vrtu so praktično spoznali, kako na šoli vključujemo trajnostno usmeritev v pouk. Nato sta izmenično sledili še naravoslovna delavnica, kjer so učenci praktično preizkušali vpliv kislega dežja na razbarvanje cvetov rastlin, v gospodinjski učilnici pa so pripravljali mednarodno kosilo in ga z veseljem skupaj pojedli.
Torek
Drugi dan gostovanja smo tuje partnerje peljali na podružnično šolo Ihan. Zjutraj so učenci v mešanih skupinah izvedli dve zanimivi delavnici angleškega jezika, nato smo naše tuje partnerje navdušili z obhodom po novi podružnični šoli. Sledili sta dve osrednji diskusiji. Najprej so učenci diskutirali o trajnostnem razvoju in o različnih vidikih varovanja okolja. Tujci so bili navdušeni, saj so v praksi spoznali, kako lahko z majhnimi koraki prispevajo k dvigu okoljske osveščenosti na šoli (ločeno zbiranje odpadkov, opozorila o ugašanju luči, zapiranju pip, delu na šolskem vrtu, idr.). Tema diskusije med učitelji pa je bila vloga učitelja v današnjem času, kjer so učitelji in ravnatelji vseh vključenih partnerjev izmenjevali dragocene izkušnje, kako ravnajo pri svojem delu. Izpostavile so se nekatere podobnosti in razlike med posameznimi šolskimi sistemi. Učenci so dan zaključili aktivno, z orientacijskim MEPI pohodom, iz Ihana, malo naokrog, do OŠ Domžale.
Sreda
V sredo smo naše mednarodno druženje začeli na Gimnaziji Domžale. Za učence so učitelji gimnazije pripravili dve IKT delavnici: fotografsko in LEGO delavnico. Učitelji smo se na gimnaziji pogovarjali o različnih vidikih šolskih sistemov v posameznih državah, nato pa nam je bil praktično predstavljen potek pouka na Gimnaziji Domžale. Po malici smo se odpravili na OŠ Roje, kjer so nas gostoljubno sprejeli ter z navdušenjem predstavili delo na šoli za učence s posebnimi potrebami. Ob 14.00 je na šoli potekala osrednja promocijska aktivnost projekta: D-day. Začeli smo ga z diskusijo o vzgoji za trajnostni razvoj med povabljenimi strokovnjaki in predstavniki lokalne skupnosti. Od 15.00 dalje je bila šolska avla zelo živahna. Predstavniki vseh štirih partnerskih držav so na stojnicah z različno tradicionalno hrano predstavljali svojo deželo in običaje ter naravno in kulturno dediščino. Sledila je osrednja slovesnost, na kateri je bila rdeča drevo, ki povezuje telo in duha, zastopano v sloganu našega Kalos Kagathos Erasmus+ projekta. Tuji partnerji so pripravili predstavitev svojih nacionalnih parkov, po zaključenem nastopu so na drevo obesili slike svojih parkov. Po zaključeni slovesnosti so s skupnimi močmi drevo kot simbol mednarodnega sodelovanja posadili pred šolo.
Četrtek
V četrtek smo zaključili naše mednarodno druženje na OŠ Domžale in se odpravili na celodnevno ekskurzijo. Tujim partnerjem smo želeli pokazati raznolikost slovenske pokrajine ter mjemo naravno in kulturno dediščino. Spoznali so prestolnico, Postojnsko jamo ter na koncu zaključili v Fiesi v domu CŠOD Breženka, kjer smo začeli dvodnevni naravoslovno-raziskovalni mednarodni tabor. Zvečer so se učenci družili pri različnih športnih aktivnostih in se še bolje spoznavali med seboj. Komunikacija je potekala ves čas v angleškem jeziku, kar je omogočalo slovenskim in tujim učencem in učiteljem izboljševanje komunikacijskih veščin v angleščini.
Petek
Zadnji dan Erasmus+ tedna smo sončni dopoldan izkoristili za geografsko obarvan sprehod do Pirana. Popoldan smo začeli z aktivnimi ‘outdoor’ delavnicami na prostem, v katerih so sodelovali vsi učenci v mednarodno mešanih skupinah v angleškem jeziku. Učiteljica kemije je s pomočjo kovčkov za terensko analizo vode opravljala analizo sladke in slane vode. Učiteljica biologije je za učence pripravila delavnico raziskovanja bibavičnega pasu morske obale. Učiteljica naravoslovja je z učenci izvajala delavnico tehnik čuječnosti (mindfulness) v naravnem okolju in vzpostavitve pristnega stika z naravo, ki je vključevala tudi kratko meditacijo. Učenci in učitelji so bili navdušeni nad drugačnimi in aktivnimi učnimi pristopi pouka na prostem. Vsi so poudarjali, da so se naučili ogromno novega, tuji učitelji bodo nove pristope poskušali vključiti tudi v svoje delo. Po večerji je sledil še zaključek Erasmus+ tedna. Učenci so v mešanih skupinah na plakate zabeležili vtise celotnega tedna in jih predstavili, sledila je še podelitev priznanj za udeležbo na mobilnosti ter zaključno druženje. Naslednje jutro je sledilo slovo, polni novih vtisov in zadovoljni nad uspešno izvedenim Erasmus+ tednom, smo se vrnili vsak na svoj dom.